Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
Nawigacja
Główna
Kontakt
Dyrekcja
Rada Pedagogiczna
Rada Rodziców
Pracownicy administracji
Pracownicy obsługi
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Samorząd uczniowski
Świetlica szkolna
Biblioteka
Szkolne Koło Wolontariatu
Planowane uroczystości szkolne
Artykuły
Polecane strony
Wyszukaj
Galeria zdjęć
Patron szkoły
Historia szkoły
Polecane strony
Zespół FOLCK Dance
Dokumenty Szkoły
Egzamin ósmoklasisty
Filmy
Jadłospis stołówki szkolnej
Kontakty nauczycieli z Rodzicami
Uzytkownikow Online
Gosci Online: 1
Brak Uzytkownikow Online

Zarejestrowanch Uzytkownikow: 121
Najnowszy Uzytkownik: envindwerse
Wywiad z Księdzem Proboszczem


Adrianna Adamczyk: Chciałabym prosić o wyjaśnienie jednej rzeczy. Grudzień to czas Adwentu, czas, w którym powinniśmy zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad istotą narodzin Chrystusa. Tymczasem odnoszę wrażenie, że dla wielu osób jest to czas kupowania prezentów i życia w szybkim tempie. Zastanawia mnie, gdzie wśród półek sklepowych i wydawania mnóstwa pieniędzy jest czas na świąteczną zadumę, dlatego chciałabym prosić Księdza o opinię na temat obserwowanych dokoła przygotowań do świąt i powiedzenia nam, co tak naprawdę jest ich istotą.

Ksiądz Proboszcz: Okres przedświąteczny to rzeczywiście czas, w którym powinniśmy zatrzymać się na chwilę, by zrozumieć, co tak naprawdę jest najważniejsze. Cieszę się, że wiele osób tak właśnie robi. Każdego dnia widzę na roratach skupione na modlitwie twarze, dla których ważny jest wymiar duchowy Adwentu. Poza tym niedługo będą rekolekcje i to jest odpowiedni moment, by przyjść do Kościoła, wyspowiadać się i w odpowiedni sposób przygotować do świąt. Rzeczywiście dużo osób koncentruje się w tym czasie na kupowaniu prezentów, ale najważniejsze jest to, by potrafili zachować w tym umiar i by pogodzili to z duchowym przeżywaniem wieczoru Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.

Dominika Chojnacka: Proszę mi powiedzieć, co wspomina Ksiądz najmilej z wieczoru wigilijnego z czasów, gdy był Ksiądz w naszym wieku. Czy jest coś, co pamięta Ksiądz do dnia dzisiejszego i co wzbudza w Księdzu niezwykłe odczucia?

Ksiądz Proboszcz: Kiedy byłem dzieckiem, mieszkałem w Warszawie. W mieście nie obchodziło się Wigilii tak jak na wsi, gdzie chodzono do obory, by podzielić się kolorowym opłatkiem ze zwierzętami. W moim domu tata wyprowadzał wszystkich z pokoju, w którym stała choinka, by położyć pod nią prezenty. Na wigilijnym stole natomiast przestrzegaliśmy tradycji i kładliśmy sianko pod obrusem, a na stole wolne nakrycie dla niezapowiedzianego gościa.

Adrianna Adamczyk: Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób spędza Ksiądz teraz Wigilię i Święta Bożego Narodzenia?

Ksiądz Proboszcz: Czas ten spędzam tak jak zawsze. Co roku jeżdżę do mamy do Warszawy. Śpiewamy kolędy. Muszę jednak spieszyć się, by wrócić do Słubic na pasterkę.


Dominika Chojnacka: Wspomniał Ksiądz o śpiewaniu kolęd. W związku z tym chciałabym spytać czy wśród tych pieśni jest jakaś dla Księdza szczególna, podczas śpiewania której raduje się serce, która przenosi Księdza w świat narodzin Chrystusa lub jest wyjątkowa z innego powodu ?

Ksiądz Proboszcz: Moją ulubioną kolędą jest „Bóg się rodzi”. Jest dla mnie szczególna, ponieważ mówi o Bożym Narodzeniu. Jest zapisana za pomocą kontrastów, które wyrażają tajemnice i niepojętość przyjścia na świat Syna Bożego.

Adrianna Adamczyk: Na zakończenie spytam czy chciałby Ksiądz życzyć czegoś dzieciom i dorosłym, udzielić im jakiejś rady lub skierować do nich jakieś przesłanie ?

Ksiądz Proboszcz: Boże Narodzenie jest szczególnie bliskie dzieciom, ponieważ Bóg przychodzi na świat jako dziecko. Chciałbym, abyśmy w tych dniach wszyscy przeżyli to, że jesteśmy dziećmi Bożymi.

Dominika Chojnacka: W takim razie życzymy Księdzu, by tak właśnie się stało i dziękujemy za rozmowę.
Dodane przez admin dnia stycze 29 2009 12:20:40 635 Czyta · Drukuj
Logowanie
Nazwa Uzytkownika

HasloZapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006 SP Słubice